Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (897 entries)

en: %1$s (%2$s of %3$s)
ja_JP: %1$s (%2$s/%3$s)

en: %1$s on %2$s
ja_JP: %2$s に %1$s より

en: %d Revision | %d Revisions
ja_JP[0]: %d件のリビジョン

en: %d block | %d blocks
ja_JP[0]: %d個のブロック

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate. | %d results found, use up and down arrow keys to navigate.
ja_JP[0]: %d件の結果が見つかりました。上下の矢印キーを使って操作できます。

en: %d result found. | %d results found.
ja_JP[0]: %d件見つかりました。

en: %d word | %d words
ja_JP[0]: %d単語

en: %s (opens in a new tab)
ja_JP: %s (新しいタブで開く)

en: %s address
ja_JP: %sのアドレス

en: %s block selected. | %s blocks selected.
ja_JP[0]: %s個のブロックを選択しました。

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ja_JP: %s さんが現在この投稿を編集中です。引き継ぎの操作を行わない限り、変更を加えることはできません。

en: %s now has editing control of this post. Don’t worry, your changes up to this moment have been saved.
ja_JP: %s さんが現在この投稿のコントロールを編集中ですが、ご心配なく。これまでに加えた変更は保存されています。

en: (Empty heading)
ja_JP: (空白見出し)

en: (Incorrect heading level)
ja_JP: (見出しレベルに間違いがあります)

en: (Multiple H1 headings are not recommended)
ja_JP: (複数の H1 見出しは非推奨です)

en: (Untitled)
ja_JP: (無題)

en: (Your theme may already use a H1 for the post title)
ja_JP: (テーマによって H1 が投稿タイトルに使用されている可能性があります)

en: (current %s: %s)
ja_JP: (現在の %s: %s)

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: (opens in a new tab)
ja_JP: (新しいタブで開く)

en: (selected block)
ja_JP: (選択済みブロック)

en: - Select -
ja_JP: - 選択 -

en: ... like this one, which is right aligned.
ja_JP: …例えば、右揃えのこれのようなものです。

en: A Picture is Worth a Thousand Words
ja_JP: 百聞は一画像にしかず

en: A calendar of your site’s posts.
ja_JP: サイトの投稿カレンダー。

en: A cloud of your most used tags.
ja_JP: よく使用されているタグの羅列。

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
ja_JP: ブロックの大きな利点は、それぞれの場所で編集し、コンテンツを直接操作できることです。引用ソースやボタン内テキストなどを編集するためのフィールドを持つのではなく、コンテンツを直接変更できます。以下の引用を編集してみてください:

en: A single column within a columns block.
ja_JP: カラムブロック内の1つのカラム。

en: A → Z
ja_JP: タイトル (逆順)

en: AM
ja_JP: 午前

en: Access all block and document tools in a single place
ja_JP: ブロック・文書ツールを同じ場所にまとめる

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
ja_JP: アクセシビリティは重要です &mdash; 画像の Alt 属性をお忘れなく。

en: Add %s
ja_JP: %sの追加

en: Add Column After
ja_JP: 右に列を追加

en: Add Column Before
ja_JP: 左に列を追加

en: Add New Tag
ja_JP: 新規タグを追加

en: Add New Term
ja_JP: 新規項目を追加

en: Add Row After
ja_JP: 下に行を追加

en: Add Row Before
ja_JP: 上に行を追加

en: Add a block
ja_JP: ブロックを追加

en: Add a block that displays content in multiple columns, then add whatever content blocks you’d like.
ja_JP: 複数カラム表示のブロックを追加して、お好みのブロックを配置しましょう。

en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter, Instagram or YouTube.
ja_JP: Twitter、Instagram、YouTube など他サイトからコンテンツを引用表示するブロックを追加します。

en: Add a link to a downloadable file.
ja_JP: ファイルをダウンロードするリンクを追加します。

en: Add a strikethrough to the selected text.
ja_JP: 選択したテキストに取り消し線を追加する。

en: Add an image or video with a text overlay — great for headers.
ja_JP: テキストオーバーレイを含む画像または動画を追加します。ヘッダーに最適です。

en: Add block
ja_JP: ブロックの追加

en: Add button text…
ja_JP: ボタンのテキストを追加...

en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
ja_JP: カスタム HTML コードを追加します。編集しながらプレビューが可能です。

en: Add item
ja_JP: 項目を追加

en: Add label…
ja_JP: ラベルを追加…

en: Add new category
ja_JP: 新規カテゴリーを追加

en: Add new term
ja_JP: 新規項目を追加

en: Add tags
ja_JP: タグを追加

en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
ja_JP: スペースやタブを含むテキストを追加し、スタイリングして表示します。

en: Add text…
ja_JP: テキストを追加…

en: Add title
ja_JP: タイトルを追加

en: Add to Reusable Blocks
ja_JP: 再利用ブロックに追加

en: Add white space between blocks and customize its height.
ja_JP: ブロックの間に、高さをカスタマイズ可能な余白を追加します。

en: Additional CSS Class
ja_JP: 追加 CSS クラス

en: Additional settings are now available in the Editor block settings sidebar
ja_JP: エディター詳細設定サイドバーから追加オプションを設定できます。

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced Panels
ja_JP: 詳細パネル

en: After Conversion
ja_JP: 変換後

en: Align center
ja_JP: 中央寄せ

en: Align left
ja_JP: 左寄せ

en: Align right
ja_JP: 右寄せ

en: Align text center
ja_JP: 中央寄せ

en: Align text left
ja_JP: 左寄せ

en: Align text right
ja_JP: 右寄せ

en: All
ja_JP: すべて

en: Allow Comments
ja_JP: コメントを許可

en: Allow Pingbacks & Trackbacks
ja_JP: ピンバックとトラックバックを許可

en: Alpha value, from 0 (transparent) to 1 (fully opaque).
ja_JP: 0 (透明) から1 (完全に不透明) までのアルファ値。

en: Alt Text (Alternative Text)
ja_JP: Alt テキスト (代替テキスト)

en: Always show pre-publish checks.
ja_JP: 公開前チェックを常に表示する。

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
ja_JP: エラーが発生しました。フィードの配信が停止している可能性があります。再度お試しください。

en: An unknown error occurred.
ja_JP: 不明なエラーが発生しました。

en: Anchors lets you link directly to a section on a page.
ja_JP: アンカーを使用すると、ページ上のセクションに直接リンクすることができます。

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
ja_JP: もちろん、このような<em>リスト</em>も ^^

en: Annotation
ja_JP: 注釈

en: Another user is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ja_JP: 他のユーザーが現在この投稿を編集中です。引き継ぎの操作を行わない限り、変更を加えることはできません。

en: Another user now has editing control of this post. Don’t worry, your changes up to this moment have been saved.
ja_JP: 他のユーザーが現在この投稿のコントロールを編集中ですが、ご心配なく。これまでに加えた変更は保存されています。

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
ja_JP: あらゆるブロックでこれらの配置を選択できます。埋め込みブロックでも利用でき、ボックス外でもレスポンシブ対応しています:

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apply the "%1$s" format.
ja_JP: 「%1$s」形式を適用。

en: April
ja_JP: 4月

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Archives Settings
ja_JP: アーカイブ設定

en: Are you ready to publish?
ja_JP: 公開してもよいですか ?

en: Are you ready to schedule?
ja_JP: 投稿を予約しますか ?

en: Are you ready to submit for review?
ja_JP: レビューをリクエストする準備ができましたか ?

en: Are you sure you want to delete this Reusable Block?
    
    It will be permanently removed from all posts and pages that use it.
ja_JP: 本当にこの再利用ブロックを削除しますか ?
    
    再利用ブロックを使用していたすべての投稿や固定ページから完全に削除されます。

en: Are you sure you want to unpublish this post?
ja_JP: 本当にこの投稿を未公開にしますか ?

en: Are you sure you want to unschedule this post?
ja_JP: 本当にこの投稿の予約を取り消しますか ?

en: Aside
ja_JP: アサイド

en: Attachment Page
ja_JP: 添付ページ

en: Attempt Block Recovery
ja_JP: ブロックのリカバリーを試行

en: Attempt Recovery
ja_JP: 復旧を試みる

en: Audio
ja_JP: 音声

en: Audio Settings
ja_JP: 音声設定

en: August
ja_JP:  8月

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Autoplay
ja_JP: 自動再生

en: Autosaving
ja_JP: 自動保存中

en: Available block types
ja_JP: 利用可能なブロックタイプ

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Background Opacity
ja_JP: 背景の透過率

en: Backtick
ja_JP: バックティック

en: Beautiful landscape
ja_JP: 美しい風景

en: Block
ja_JP: ブロック

en: Block %s is at the beginning of the content and can’t be moved up
ja_JP: 「%s」ブロックはすでに一番上にあるため、上に移動できません。

en: Block %s is at the end of the content and can’t be moved down
ja_JP: 「%s」ブロックはすでに一番下にあるため、下に移動できません。

en: Block %s is the only block, and cannot be moved
ja_JP: ブロック「%s」は唯一のブロックなので削除できません。

en: Block (selected)
ja_JP: ブロック (選択済み)

en: Block Manager
ja_JP: ブロックマネージャー

en: Block Navigation
ja_JP: ブロックナビゲーション

en: Block Styles
ja_JP: ブロックスタイル

en: Block created.
ja_JP: ブロックを作成しました。

en: Block deleted.
ja_JP: ブロックを削除しました。

en: Block has been deleted or is unavailable.
ja_JP: ブロックは削除されたか、利用できません。

en: Block icon
ja_JP: ブロックアイコン

en: Block settings closed
ja_JP: ブロック設定の非表示中

en: Block shortcuts
ja_JP: ブロックショートカット

en: Block tools
ja_JP: ブロックのツールバー

en: Block updated.
ja_JP: ブロックを更新しました。

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Vertically Align Bottom
ja_JP: 縦位置を下に

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Vertically Align Middle
ja_JP: 縦位置を中央に

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Vertically Align Top
ja_JP: 縦位置を上に

[ctx: Block vertical alignment setting label]
en: Change Alignment
ja_JP: 配置を変更

en: Block: %s
ja_JP: ブロック: %s

en: Blocks
ja_JP: ブロック

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
ja_JP: ブロックは、必要なもの何でもかまいません。たとえば、テキスト構成の一部として目立たない引用符を追加してもよいでしょう。または、巨大で装飾的なものを表示させることもできます。これらのオプションはすべて挿入ツール内で利用できます。

en: Blocks cannot be moved down as they are already at the bottom
ja_JP: ブロックはすでに一番下にあるため、下に移動できません

en: Blocks cannot be moved up as they are already at the top
ja_JP: ブロックはすでに一番上にあるため、上に移動できません

en: Bold
ja_JP: 太字

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Button text
ja_JP: ボタンのテキスト

en: Calendar
ja_JP: カレンダー

en: Calendar Help
ja_JP: カレンダーのヘルプ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Categories Settings
ja_JP: カテゴリー設定

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Change Alignment
ja_JP: 配置を変更

en: Change Permalinks
ja_JP: パーマリンクの変更

en: Change Text Alignment
ja_JP: テキストの配置を変更

en: Change block type or style
ja_JP: ブロックタイプまたはスタイルを変更

en: Change color format
ja_JP: 色の形式を変更

en: Change the block type after adding a new paragraph.
ja_JP: 新規段落の追加後、ブロックタイプを変更します。

en: Change type of %d block | Change type of %d blocks
ja_JP[0]: %d個のブロックのタイプを変更する

en: Change widget
ja_JP: ウィジェットを変更

en: Chat
ja_JP: チャット

en: Choose a shade
ja_JP: 影を選択

en: Class name of the widget.
ja_JP: ウィジェットのクラス名。

en: Classic
ja_JP: クラシック

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear selection.
ja_JP: 選択肢をクリアする。

en: Click the desired day to select it.
ja_JP: 希望日をクリックして選択します。

en: Click the right or left arrows to select other months in the past or the future.
ja_JP: 左右の矢印をクリックして、未来または過去の月を選択します。

en: Click to Select
ja_JP: クリックして選択

en: Click to change
ja_JP: クリックして変更

en: Click “Preview” to load a preview of this page, so you can make sure you’re happy with your blocks.
ja_JP: 「プレビュー」をクリックして、このページのプレビューを表示しましょう。ブロックが期待通り表示されているか確認できます。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close dialog
ja_JP: ダイアログを閉じる

en: Close panel
ja_JP: パネルを閉じる

en: Close plugin
ja_JP: プラグインを閉じる

en: Close settings
ja_JP: 設定を閉じる

en: Code
ja_JP: コード

en: Code Editor
ja_JP: コードエディター

en: Code editor selected
ja_JP: コードエディターを選択しました

en: Color Settings
ja_JP: 色設定

en: Color code: %s
ja_JP: カラーコード: %s

en: Color value in HSL
ja_JP: HSL 値での色指定

en: Color value in RGB
ja_JP: RGB 値での色指定

en: Color value in hexadecimal
ja_JP: 16進数での色指定

en: Color: %s
ja_JP: 色: %s

en: Column
ja_JP: カラム

en: Column Count
ja_JP: 列数

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Comma
ja_JP: カンマ

en: Common Blocks
ja_JP: 一般ブロック

en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
ja_JP: このブロックより前のコンテンツを、アーカイブページの抜粋に表示します。

en: Content structure
ja_JP: コンテンツ構造

en: Convert the selected text into a link.
ja_JP: 選択したテキストをリンクに変換する。

en: Convert to Blocks
ja_JP: ブロックへ変換

en: Convert to Classic Block
ja_JP: クラシックブロックに変換

en: Convert to HTML
ja_JP: HTML に変換

en: Convert to Regular Block
ja_JP: 通常のブロックへ変換

en: Convert to ordered list
ja_JP: 順序付きリストに変換

en: Convert to unordered list
ja_JP: 箇条書きリストに変換

en: Copied!
ja_JP: コピーしました。

en: Copy All Content
ja_JP: すべてのコンテンツをコピー

en: Copy Error
ja_JP: エラー文をコピー

en: Copy Link
ja_JP: リンクをコピー

en: Copy Post Text
ja_JP: 投稿内容をコピー

en: Copy URL
ja_JP: URL をコピー

en: Copy the permalink
ja_JP: パーマリンクをコピー

en: Cover
ja_JP: カバー

en: Cover Settings
ja_JP: カバー設定

en: Create
ja_JP: 生成

en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
ja_JP: 水平の区切りを使って、アイデアやセクションの間で改行します。

en: Create a bulleted or numbered list.
ja_JP: 番号なし、または番号付きのリストを作成します。

en: Create content, and save it for you and other contributors to reuse across your site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used.
ja_JP: コンテンツを作成し、自分や他の投稿者がサイトで再利用できるよう保存しましょう。ブロックを更新すると、再利用しているすべての場所で更新が適用されます。

en: Create password
ja_JP: パスワードを作成

en: Crop Images
ja_JP: 画像の切り抜き

en: Current
ja_JP: 現在

en: Custom Color
ja_JP: カスタムカラー

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom HTML
ja_JP: カスタム HTML

en: Custom Size
ja_JP: カスタムサイズ

en: Custom URL
ja_JP: カスタム URL

en: Custom color picker
ja_JP: カスタムカラーピッカー

en: Custom font size
ja_JP: カスタムフォントサイズ

en: Cyan bluish gray
ja_JP: シアンブルーグレー

en: Date
ja_JP: 日付

en: Day
ja_JP: 日

en: December
ja_JP: 12月

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Delete Column
ja_JP: 列の削除

en: Delete Row
ja_JP: 行の削除

en: Demo
ja_JP: デモ

en: Describe the purpose of the image
ja_JP: 画像の目的を説明

en: Disable tips
ja_JP: ヒントを無効化

en: Discussion
ja_JP: ディスカッション

en: Dismiss this notice
ja_JP: 通知を無視

en: Display Avatar
ja_JP: アバターを表示

en: Display Date
ja_JP: 日付を表示

en: Display Excerpt
ja_JP: 抜粋を表示

en: Display a legacy widget.
ja_JP: 従来のウィジェットを表示します。

en: Display a list of all categories.
ja_JP: すべてのカテゴリーをリスト表示します。

en: Display a list of your most recent comments.
ja_JP: 最新のコメントを表示します。

en: Display a list of your most recent posts.
ja_JP: 最近の投稿の一覧を表示します。

en: Display a monthly archive of your posts.
ja_JP: 記事の月別アーカイブを表示します。

en: Display as Dropdown
ja_JP: ドロップダウンで表示

en: Display author
ja_JP: 投稿者を表示

en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
ja_JP: 余白やタグを考慮したコードスニペットを表示します。

en: Display date
ja_JP: 日付を表示

en: Display entries from any RSS or Atom feed.
ja_JP: RSS または Atom フィードからの投稿を表示します。

en: Display excerpt
ja_JP: 抜粋を表示

en: Display multiple images in a rich gallery.
ja_JP: 複数の画像をリッチなギャラリーで表示します。

en: Display post date
ja_JP: 投稿日を表示

en: Display the selected text in a monospaced font.
ja_JP: 選択したテキストを等幅フォントで表示します。

en: Display this help.
ja_JP: このヘルプを表示する。

en: Document
ja_JP: 文書

en: Document (selected)
ja_JP: 文書 (選択済み)

en: Document Outline
ja_JP: 文書の概要

en: Document Panels
ja_JP: 文書パネル

en: Document Statistics
ja_JP: 文書の統計情報

en: Document and block tools
ja_JP: 文書・ブロックツール

en: Document tools
ja_JP: 文書ツール

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Dots
ja_JP: ドット

en: Double-check your settings before publishing.
ja_JP: 公開する前に、設定を再確認しましょう。

en: Download Button Settings
ja_JP: ダウンロードボタン設定

en: Drag a file, upload a new one or select a file from your library.
ja_JP: ファイルをドラッグして新しくアップロードするか、ライブラリからファイルを選択してください。

en: Drag a media file, upload a new one or select a file from your library.
ja_JP: メディアをドラッグして新しくアップロードするか、ライブラリからファイルを選択してください。

en: Drag a video, upload a new one or select a file from your library.
ja_JP: 動画をドラッグして新しくアップロードするか、ライブラリからファイルを選択してください。

en: Drag an audio, upload a new one or select a file from your library.
ja_JP: 音声ファイルをドラッグして新しくアップロードするか、ライブラリからファイルを選択してください。

en: Drag an image or a video, upload a new one or select a file from your library.
ja_JP: 画像や動画をドラッグして新しくアップロードするか、ライブラリからファイルを選択してください。

en: Drag an image, upload a new one or select a file from your library.
ja_JP: 画像をドラッグして新しくアップロードするか、ライブラリからファイルを選択してください。

en: Drag images, upload new ones or select files from your library.
ja_JP: 画像をドラッグして新しくアップロードするか、ライブラリからファイルを選択してください。

en: Drop Cap
ja_JP: ドロップキャップ

en: Drop files to upload
ja_JP: アップロードするファイルをドロップ

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Duplicate the selected block(s).
ja_JP: 選択したブロックを複製する。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Link
ja_JP: リンクを編集

en: Edit RSS URL
ja_JP: RSS の URL を編集

en: Edit URL
ja_JP: URL を編集

en: Edit as HTML
ja_JP: HTML として編集

en: Edit audio
ja_JP: 音声の編集

en: Edit file
ja_JP: ファイルを編集

en: Edit gallery
ja_JP: ギャラリーを編集

en: Edit image
ja_JP: 画像を編集

en: Edit media
ja_JP: メディアを編集

en: Edit or update the image
ja_JP: 画像の編集または更新

en: Edit post permalink
ja_JP: 投稿パーマリンクの編集

en: Edit table
ja_JP: テーブルの編集

en: Edit video
ja_JP: 動画の編集

en: Edit visually
ja_JP: ビジュアル編集

en: Editing Code
ja_JP: コードの編集

en: Editor
ja_JP: エディター

en: Editor content
ja_JP: エディターコンテンツ

en: Editor plugins
ja_JP: エディタープラグイン

en: Editor publish
ja_JP: エディターの投稿パネル

en: Editor settings
ja_JP: エディター設定

en: Editor tips
ja_JP: エディターのヒント

en: Editor top bar
ja_JP: エディタートップバー

en: Embed Amazon Kindle content.
ja_JP: Amazon Kindle のコンテンツを埋め込みます。

en: Embed Cloudup content.
ja_JP: Cloudup コンテンツを埋め込みます。

en: Embed CollegeHumor content.
ja_JP: CollegeHumor コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Crowdsignal (formerly Polldaddy) content.
ja_JP: Crowdsignal (旧 Polldaddy) コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Flickr content.
ja_JP: Flickr コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Handler
ja_JP: 埋め込みハンドラー

en: Embed Hulu content.
ja_JP: Hulu コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Imgur content.
ja_JP: Imgur コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Issuu content.
ja_JP: Issuu コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Kickstarter content.
ja_JP: Kickstarter コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Meetup.com content.
ja_JP: Meetup.com コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Mixcloud content.
ja_JP: Mixcloud コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Polldaddy content.
ja_JP: Polldaddy コンテンツを埋め込みます。

en: Embed ReverbNation content.
ja_JP: ReverbNation コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Screencast content.
ja_JP: Screencast コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Scribd content.
ja_JP: Scribd コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Slideshare content.
ja_JP: Slideshare スライドを埋め込みます。

en: Embed SmugMug content.
ja_JP: SmugMug コンテンツを埋め込みます。

en: Embed SoundCloud content.
ja_JP: SoundCloud コンテンツを埋め込みます。

en: Embed Speaker Deck content.
ja_JP: Speaker Deck スライドを埋め込みます。

en: Embed Spotify content.
ja_JP: Spotify コンテンツを埋め込みます。

en: Embed a Dailymotion video.
ja_JP: Dailymotion 動画を埋め込みます。

en: Embed a Facebook post.
ja_JP: Facebook 投稿を埋め込みます。

en: Embed a Reddit thread.
ja_JP: Reddit スレッドを埋め込みます。

en: Embed a TED video.
ja_JP: TED 動画を埋め込みます。

en: Embed a Tumblr post.
ja_JP: Tumblr 投稿を埋め込みます。

en: Embed a VideoPress video.
ja_JP: VideoPress 動画を埋め込みます。

en: Embed a Vimeo video.
ja_JP: Vimeo 動画を埋め込みます。

en: Embed a WordPress post.
ja_JP: WordPress 投稿を埋め込みます。

en: Embed a WordPress.tv video.
ja_JP: WordPress.tv 動画を埋め込みます。

en: Embed a YouTube video.
ja_JP: YouTube 動画を埋め込みます。

en: Embed a simple audio player.
ja_JP: シンプルな音声プレイヤーを埋め込みます。

en: Embed a tweet.
ja_JP: ツイートを埋め込みます。

en: Embed a video from your media library or upload a new one.
ja_JP: 動画をメディアライブラリから、または新しくアップロードして埋め込みます。

en: Embed an Animoto video.
ja_JP: Animoto 動画を埋め込みます。

en: Embed an Instagram post.
ja_JP: Instagram 投稿を埋め込みます。

en: Embed videos, images, tweets, audio, and other content from external sources.
ja_JP: 動画、画像、ツイート、音声、およびその他のコンテンツを外部ソースから埋め込みます。

en: Embedded content from %s
ja_JP: %s からの埋め込みコンテンツ

en: Embedded content from %s can't be previewed in the editor.
ja_JP: %s からの埋め込みコンテンツはエディター内でプレビューできません。

en: Embedding…
ja_JP: 埋め込み中...

en: Embeds
ja_JP: 埋め込み

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
ja_JP: YouTube、ツイート、他の WordPress 投稿などの埋め込み。

en: Empty block; start writing or type forward slash to choose a block
ja_JP: 空のブロックです - 文章を入力、または / でブロックを選択

en: Enable Pre-publish Checks
ja_JP: 公開前チェックを有効化

en: Enable Tips
ja_JP: ヒントを有効化

en: Enter URL here…
ja_JP: URLをここに入力...

en: Enter URL to embed here…
ja_JP: 埋め込む URL をここに入力...

en: Error loading block: %s
ja_JP: ブロック読み込みエラー: %s

en: Error while uploading file %s to the media library.
ja_JP: ファイル %s をメディアライブラリへアップロード中にエラーが発生しました。

en: Escape
ja_JP: エスケープ

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Exit Code Editor
ja_JP: コードエディターを終了

en: Exit the Editor
ja_JP: エディターを終了

en: Feature activated
ja_JP: 機能を有効化しました

en: Feature deactivated
ja_JP: 機能を停止しました

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: February
ja_JP: 2月

en: File
ja_JP: ファイル

en: Find original
ja_JP: オリジナルの検索

en: Finished writing? That’s great, let’s get this published right now. Just click “Publish” and you’re good to go.
ja_JP: 書き終えたら、さっそく公開してみましょう。あとは「公開する」をクリックするだけです。

en: Fixed Background
ja_JP: 固定背景

en: Fixed width table cells
ja_JP: 固定幅のテーブルセル

en: Focal Point Picker
ja_JP: 焦点ピッカー

en: Focus on one block at a time
ja_JP: ひとつのブロックに集中

en: Font Size
ja_JP: 文字サイズ

en: Font size: %s
ja_JP: フォントサイズ: %s

en: Formatting
ja_JP: フォーマット

en: Forward-slash
ja_JP: 前方スラッシュ

en: Full Size
ja_JP: フルサイズ

en: Full width
ja_JP: 全幅

en: Fullscreen Mode
ja_JP: フルスクリーンモード

en: Fullscreen mode activated
ja_JP: フルスクリーンモードを有効化しました

en: Fullscreen mode deactivated
ja_JP: フルスクリーンモードを停止しました

en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Gallery Settings
ja_JP: ギャラリー設定

en: General
ja_JP: 一般

en: Generating preview…
ja_JP: プレビューを生成中...

en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
ja_JP: 引用テキストを視覚的に強調します。「他者の引用は、我々自身への引用である」—フリオ・コルタサル

en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
ja_JP: 文章からの引用に特別な視覚的強調を与えます。

en: Global shortcuts
ja_JP: グローバルショートカット

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
ja_JP: お試しいただくと、WordPress が投稿に追加可能でありながら、ご存知ではなかったものを見つけていただけるでしょう、以下はこの投稿が使用しているブロックの簡単なリストです。

en: Go to the first (home) or last (end) day of a week.
ja_JP: 1週間の初日 (home) または最終日 (end) に移動します。

en: Got it
ja_JP: OK

en: Grid View
ja_JP: グリッド表示

en: Gutenberg Team
ja_JP: Gutenberg チーム

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/master/CONTRIBUTING.md">contributing</a> file for more information.
ja_JP: Gutenberg 開発モードは、ファイルのビルドが必要です。<code>npm install</code> を実行して依存のインストール後、<code>npm run build</code> でファイルをビルドするか、または <code>npm run dev</code> でファイルをビルドして差分を監視してください。詳しくは <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/master/CONTRIBUTING.md">contributing</a> を参照してください。

en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
ja_JP: Gutenberg が正しく動作するには WordPress %s以降が必要です。Gutenberg を有効化する前に WordPress をアップグレードしてください。

en: HTML Anchor
ja_JP: HTML アンカー

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
ja_JP: 画像とメディア取り扱いへの高い気遣いは、新しいエディターのメインフォーカスです。キャプションを追加したり、全幅にするのがより簡単で協力になっているのにお気づきいただけるでしょう。

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Heading %d
ja_JP: 見出し%d

en: Heading Settings
ja_JP: 見出し設定

en: Headings
ja_JP: 見出し

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
ja_JP: 見出しは別ブロックとなっており、コンテンツのアウトラインと構成に役立ちます。

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Height in pixels
ja_JP: ピクセル値での高さ

en: Help build Gutenberg
ja_JP: Gutenberg の開発を手伝う

en: Help visitors find your content.
ja_JP: 訪問者がコンテンツを見つけられるよう手助けしましょう。

en: Hex color mode active
ja_JP: 16進数カラーモードを使用中

en: Hide Block Settings
ja_JP: ブロック設定を非表示

en: Hide more tools & options
ja_JP: ツールと設定をさらに非表示

en: Hide options
ja_JP: 設定を非表示

en: Hide the excerpt on the full content page
ja_JP: コンテンツ全文ページで抜粋を非表示

en: Home and End
ja_JP: Home と End

en: Horizontal Pos.
ja_JP: 横位置

en: Hours
ja_JP: 時

en: Hue value in degrees, from 0 to 359.
ja_JP: 0から369までの度数による色相値。

en: Hue/saturation/lightness mode active
ja_JP: 色相 / 彩度 / 明度モードを使用中

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
ja_JP: 新しい<strong>幅広</strong>と<strong>全幅</strong>配置をギャラリーと組み合わせると、非常にメディアリッチなレイアウトをすばやく作成できます。

en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
ja_JP: 追加ブロックを作成する方法を学んだり、プロジェクトに協力したりすることに興味がある場合は、<a href="%s">GitHubリポジトリ</a>へ移動してください。

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
ja_JP: テーマでサポートされていれば、画像ツールバーに「幅広」ボタンが表示されます。お試しください。

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image Dimensions
ja_JP: 画像の寸法

en: Image Settings
ja_JP: 画像設定

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: Images &amp; Videos
ja_JP: 画像と動画

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
ja_JP: WordPress ができるすべてのことが、すばやく、同じ場所・インターフェイスで可能であると想像してみてください。HTML タグやクラスを理解したり、複雑なショートコード構文を覚える必要はありません。これこそが「挿入」ツール—エディター中にある <code>(+)</code> ボタン—の真髄で、すべての利用可能なコンテンツブロックを閲覧し、投稿に追加することができます。プラグインとテーマは独自のブロックを登録することができ、リッチな編集や公開の可能性を広げます。

en: Immediately
ja_JP: 今すぐ

en: Import from JSON
ja_JP: JSON からインポート

en: Indent list item
ja_JP: リスト項目をインデント

en: Inline Image
ja_JP: インライン画像

en: Insert After
ja_JP: 後に挿入

en: Insert Before
ja_JP: 前に挿入

en: Insert Link
ja_JP: リンクを挿入

en: Insert Media
ja_JP: メディアを挿入

en: Insert a new block after the selected block(s).
ja_JP: 選択したブロックの後に新しいブロックを挿入する。

en: Insert a new block before the selected block(s).
ja_JP: 選択したブロックの前に新しいブロックを挿入する。

en: Insert a table — perfect for sharing charts and data.
ja_JP: 表の挿入。チャートとデータの共有に最適です。

en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
ja_JP: WordPress ショートコードで追加のカスタム要素を挿入します。

en: Insert an image to make a visual statement.
ja_JP: 画像を挿入し、視覚に訴えます。

en: Insert from URL
ja_JP: URL から挿入

en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
ja_JP: 詩を挿入します。特別な余白形式を使ったり、歌詞を引用したりできます。

en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
ja_JP: 新しいセクションを紹介しコンテンツを整理することで、ビジター (および検索エンジン) のコンテンツ構造理解の手助けをしましょう。

en: Invalid JSON file
ja_JP: 無効な JSON ファイル

en: Invalid Reusable Block JSON file
ja_JP: 無効な再利用ブロックの JSON ファイル

en: Invalid widget.
ja_JP: 無効なウィジェット。

en: Italic
ja_JP: イタリック

en: Item added.
ja_JP: 項目を追加しました。

en: Item removed.
ja_JP: 項目を削除しました。

en: January
ja_JP: 1月

en: July
ja_JP: 7月

en: June
ja_JP: 6月

en: Keep as HTML
ja_JP: HTML として保持

en: Keep it as is
ja_JP: 変更しない

en: Keyboard Shortcuts
ja_JP: キーボードショートカット

en: Label text
ja_JP: ラベルテキスト

en: Large
ja_JP: 大

en: Latest Comments
ja_JP: 最新のコメント

en: Latest Comments Settings
ja_JP: 最新のコメント設定

en: Latest Posts
ja_JP: 最新の記事

en: Latest Posts Settings
ja_JP: 最新の投稿設定

en: Layout Elements
ja_JP: レイアウト要素

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
ja_JP: ボタンやヒーロー画像、区切りなどのレイアウトブロック。

en: Learn more about manual excerpts
ja_JP: 手動抜粋の詳細

en: Leave empty if the image is purely decorative.
ja_JP: 画像が単なる装飾の場合、空欄にします。

en: Left and Right Arrows
ja_JP: 十字キーの左右

en: Legacy Widget
ja_JP: 従来のウィジェット

en: Legacy Widget (Experimental)
ja_JP: 従来のウィジェット (試験中)

en: Level
ja_JP: レベル

en: Light green cyan
ja_JP: 薄いグリーンシアン

en: Link
ja_JP: リンク

en: Link CSS Class
ja_JP: リンク CSS クラス

en: Link Rel
ja_JP: リンク rel 属性

en: Link Settings
ja_JP: リンク設定

en: Link To
ja_JP: リンク先

en: Link URL
ja_JP: リンク先の URL

en: Link edited.
ja_JP: リンクを編集しました。

en: Link inserted.
ja_JP: リンクを挿入しました。

en: Link removed.
ja_JP: リンクを削除しました。

en: Link selected.
ja_JP: リンクを選択しました。

en: List
ja_JP: リスト

en: List View
ja_JP: リスト表示

en: Loop
ja_JP: ループ

en: Luminous vivid amber
ja_JP: 琥珀

en: Luminous vivid orange
ja_JP: オレンジ

en: Main Color
ja_JP: メインカラー

en: Make the selected text bold.
ja_JP: 選択したテキストを太字にする。

en: Make the selected text italic.
ja_JP: 選択したテキストを斜体にする。

en: Manage All Reusable Blocks
ja_JP: 再利用ブロックを管理

en: March
ja_JP: 3月

en: Matt Mullenweg, 2017
ja_JP: マット・マレンウェッグ、2017

en: Max number of words in excerpt
ja_JP: 抜粋内の最大単語数

en: May
ja_JP: 5月

en: Media
ja_JP: メディア

en: Media & Text
ja_JP: メディアと文章

en: Media & Text Settings
ja_JP: メディアと文章の設定

en: Media File
ja_JP: メディアファイル

en: Media Library
ja_JP: メディアライブラリ

en: Media Rich
ja_JP: メディア重視

en: Media Settings
ja_JP: メディア設定

en: Media area
ja_JP: メディアエリア

en: Medium
ja_JP: 中

en: Metadata
ja_JP: メタデータ

en: Minutes
ja_JP: 分

en: Month
ja_JP: 月

en: More Rich Text Controls
ja_JP: よりリッチなテキスト制御

en: More options
ja_JP: 詳細設定

en: Move %1$d block from position %2$d down by one place | Move %1$d blocks from position %2$d down by one place
ja_JP[0]: %1$d個のブロックを%2$dの位置から1つ下に移動する

en: Move %1$d block from position %2$d up by one place | Move %1$d blocks from position %2$d up by one place
ja_JP[0]: %1$d個のブロックを%2$dの位置から1つ上に移動する

en: Move %1$s block from position %2$d down to position %3$d
ja_JP: %1$sブロックを%2$dから%3$dへ移動する

en: Move %1$s block from position %2$d up to position %3$d
ja_JP: %1$d個のブロックを%2$dの位置から%3$dの位置に移動する

en: Move backward (PgUp) or forward (PgDn) by one month.
ja_JP: 1ヶ月ずつ後ろ (PgUp) および前 (PgDn) に移動します。

en: Move backward (left) or forward (right) by one day.
ja_JP: 1日ずつ後ろ (左) および前 (右) に移動します。

en: Move backward (up) or forward (down) by one week.
ja_JP: 1週間ずつ後ろ (上) および前 (下) に移動します。

en: Move down
ja_JP: 下に移動

en: Move the arrow left or right to change hue.
ja_JP: 矢印を左右に移動して色相を変更します。

en: Move to Trash
ja_JP: ゴミ箱へ移動

en: Move up
ja_JP: 上に移動

en: Muted
ja_JP: ミュート (消音)

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Navigate to the nearest toolbar.
ja_JP: 一番近くにあるツールバーに移動する。

en: Navigate to the next part of the editor (alternative).
ja_JP: エディターの後の部分に移動する (代替オプション) 。

en: Navigate to the next part of the editor.
ja_JP: エディターの後の部分に移動する。

en: Navigate to the previous part of the editor (alternative).
ja_JP: エディターの前の部分に移動する (代替オプション) 。

en: Navigate to the previous part of the editor.
ja_JP: エディターの前の部分に移動する。

en: Navigating with a keyboard
ja_JP: キーボードでの操作

en: New Column
ja_JP: 新規カラム

en: Newest to Oldest
ja_JP: 投稿日時 (新しい記事を優先)

en: No archives to show.
ja_JP: 表示するアーカイブはありません。

en: No block selected.
ja_JP: ブロックが選択されていません。

en: No blocks found.
ja_JP: ブロックが見つかりません。

en: No comments to show.
ja_JP: 表示できるコメントはありません。

en: No posts found.
ja_JP: 投稿が見つかりませんでした。

en: No results found.
ja_JP: 見つかりませんでした。

en: No results.
ja_JP: 結果はありません。

en: No terms to show.
ja_JP: 表示できるタームがありません。

en: None
ja_JP: なし

en: Not a valid widget.
ja_JP: 有効なウィジェットではありません。

en: November
ja_JP: 11月

en: Number of Comments
ja_JP: コメント数

en: Number of items
ja_JP: 項目数

en: October
ja_JP: 10月

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
ja_JP: Gutenberg を試してみよう

en: Oldest to Newest
ja_JP: 投稿日時 (古い記事を優先)

en: Only visible to site admins and editors.
ja_JP: サイト管理者と編集者にだけ表示されます。

en: Open in New Tab
ja_JP: 新しいタブで開く

en: Open publish panel
ja_JP: 公開パネルを開く

en: Open the block navigation menu.
ja_JP: ブロックナビゲーションメニューを開く。

en: Optional placeholder text
ja_JP: 任意のプレースホルダーテキスト

en: Optional placeholder…
ja_JP: 任意のプレースホルダー…

en: Options
ja_JP: オプション

en: Order
ja_JP: 並び順

en: Order by
ja_JP: 並び順

en: Outdent list item
ja_JP: リスト項目のインデントを戻す

en: Outline
ja_JP: アウトライン

en: Overlay
ja_JP: オーバーレイ

en: Overlay Color
ja_JP: オーバーレイの色

en: PM
ja_JP: 午後

en: Page Attributes
ja_JP: ページ属性

en: Page Break
ja_JP: ページ区切り

en: Page Up and Page Down
ja_JP: Page Up と Page Down

en: Page break
ja_JP: ページ区切り

en: Pale cyan blue
ja_JP: 淡いシアンブルー

en: Pale pink
ja_JP: ピンク

en: Paragraph
ja_JP: 段落

en: Paragraph block
ja_JP: 段落ブロック

en: Paragraphs
ja_JP: 段落

en: Parent Category
ja_JP: 親カテゴリー

en: Parent Term
ja_JP: 親項目

en: Password Protected
ja_JP: パスワード保護

en: Paste URL or type to search
ja_JP: URL をペーストまたは入力して検索

en: Paste or type URL
ja_JP: URL を入力または貼り付け

en: Pending Review
ja_JP: レビュー待ち

en: Period
ja_JP: ピリオド

en: Permalink
ja_JP: パーマリンク

en: Permalink copied
ja_JP: パーマリンクをコピーしました

en: Permalink:
ja_JP: パーマリンク:

en: Pin to toolbar
ja_JP: ツールバーに固定

en: Play inline
ja_JP: インラインで再生

en: Playback Controls
ja_JP: プレイバックコントロール

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Post Format
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Post Visibility
ja_JP: 公開状態

en: Poster Image
ja_JP: ポスター画像

en: Preformatted
ja_JP: 整形済みテキスト

en: Preload
ja_JP: 先読み

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Printing since 1440. This is the development plugin for the new block editor in core.
ja_JP: 印刷技術は、1440年に誕生。コアに採用される新しいブロックエディターの開発プラグイン。

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
ja_JP: ボタンスタイルのリンクで、訪問者に行動を喚起しましょう。

en: Protected with a password you choose. Only those with the password can view this post.
ja_JP: 任意のパスワードで保護します。パスワードを知っている閲覧者のみがこの記事を表示できます。

en: Public
ja_JP: 公開

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Publish:
ja_JP: 公開:

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Publishing failed
ja_JP: 公開に失敗しました

en: Publishing…
ja_JP: 公開中…

en: Publish…
ja_JP: 公開する

en: Pullquote
ja_JP: プルクオート

en: Quote
ja_JP: 引用

en: RGB mode active
ja_JP: RGB モードを使用中

en: RSS Error:
ja_JP: RSS エラー:

en: RSS Settings
ja_JP: RSS 設定

en: Read about permalinks
ja_JP: パーマリンクの詳細

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Redo
ja_JP: やり直す

en: Redo your last undo.
ja_JP: 前回の取り消しをやり直す。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Block
ja_JP: ブロックを削除

en: Remove Image
ja_JP: 画像の削除

en: Remove Poster Image
ja_JP: ポスター画像を削除

en: Remove a link.
ja_JP: リンクを削除する。

en: Remove from Reusable Blocks
ja_JP: 再利用ブロックから削除

en: Remove item
ja_JP: 項目を削除

en: Remove the selected block(s).
ja_JP: 選択したブロックを削除する。

en: Replace Image
ja_JP: 画像を置換

en: Replace image
ja_JP: 画像の置き換え

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset the template
ja_JP: テンプレートのリセット

en: Resetting the template may result in loss of content, do you want to continue?
ja_JP: テンプレートをリセットするとコンテンツが失われる可能性があります。続行しますか ?

en: Resize for smaller devices
ja_JP: 小さい端末でリサイズ

en: Resolve Block
ja_JP: ブロックの問題を解決

en: Reusable
ja_JP: 再利用可能

en: Reusable Block
ja_JP: 再利用ブロック

en: Reusable Block: %s
ja_JP: 再利用ブロック: %s

en: Reusable Blocks
ja_JP: 再利用ブロック

en: Reusable Template
ja_JP: 再利用可能テンプレート

en: Reusable block imported successfully!
ja_JP: 再利用ブロックは正常にインポートされました。

en: Row Count
ja_JP: 行数

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Draft
ja_JP: 下書き保存

en: Save as Pending
ja_JP: レビュー待ちとして保存

en: Save your changes.
ja_JP: 変更を保存する。

en: Saved
ja_JP: 保存しました

en: Saving
ja_JP: 保存中

en: Schedule
ja_JP: 予約投稿

en: Scheduled
ja_JP: 予約済み

en: Schedule…
ja_JP: 予約する

en: Scheduling failed
ja_JP: 予約投稿に失敗しました

en: Scheduling…
ja_JP: 予約中…

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Terms
ja_JP: 検索ワード

en: Search for a block
ja_JP: ブロックの検索

en: See next tip
ja_JP: 次のヒントを見る

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select Category
ja_JP: カテゴリーを選択

en: Select Day
ja_JP: 日を選択

en: Select Month
ja_JP: 月を選択

en: Select Post
ja_JP: 投稿を選択

en: Select Poster Image
ja_JP: ポスター画像を選択

en: Select Week
ja_JP: 週を選択

en: Select Year
ja_JP: 年を選択

en: Select a legacy widget to display:
ja_JP: 従来のウィジェットを選択して表示:

en: Select all text when typing. Press again to select all blocks.
ja_JP: 入力中にすべてのテキストを選択します。すべてのブロックを選択するにはもう一度押してください。

en: Select or Upload Media
ja_JP: メディアの選択またはアップロード

en: Select the date in focus.
ja_JP: フォーカスする日にちを選択します。

en: Selection shortcuts
ja_JP: 選択ショートカット

en: Separate with commas
ja_JP: カンマ区切りで複数入力

en: Separate your content into a multi-page experience.
ja_JP: コンテンツを複数のページに分けて表示します。

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: September
ja_JP: 9月

en: Set Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像を設定

en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
ja_JP: 画像と文章を横並びのリッチなレイアウトにします。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Show Block Settings
ja_JP: ブロック設定を表示

en: Show Download Button
ja_JP: ダウンロードボタンを表示

en: Show Hierarchy
ja_JP: 階層を表示

en: Show Post Counts
ja_JP: 投稿数を表示

en: Show media on left
ja_JP: メディアを左に表示

en: Show media on right
ja_JP: メディアを右に表示

en: Show more tools & options
ja_JP: ツールと設定をさらに表示

en: Show or hide the settings sidebar.
ja_JP: 設定サイドバーの表示/非表示を切り替える。

en: Show post counts
ja_JP: 投稿数を表示

en: Showing large initial letter.
ja_JP: 先頭文字を大きく表示しています。

en: Skip to the selected block
ja_JP: 選択したブロックをスキップ

en: Solid Color
ja_JP: 無地

en: Someone else has taken over this post.
ja_JP: 他の人がこの投稿の編集を引き継ぎました。

en: Sorry, this content could not be embedded.
ja_JP: このコンテンツを埋め込めませんでした。

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja_JP: このファイルタイプはセキュリティ上の理由から、許可されていません。

en: Sorry, this file type is not supported here.
ja_JP: このファイル形式はこの箇所で非対応です。

en: Sorry, you are not allowed to access widgets on this site.
ja_JP: サイトのウィジェットにアクセスする権限がありません。

en: Spacer
ja_JP: スペーサー

en: Spacer Settings
ja_JP: 余白の設定

en: Spotlight Mode
ja_JP: スポットライトモード

en: Spotlight mode activated
ja_JP: スポットライトモードを有効化しました

en: Spotlight mode deactivated
ja_JP: スポットライトモードを停止しました

en: Stack on mobile
ja_JP: モバイルでは上下にする

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Start with the building block of all narrative.
ja_JP: ブロックを使って、いろいろな物語を組み立ててください。

en: Start writing or type / to choose a block
ja_JP: 文章を入力、または / でブロックを選択

en: Start writing with text or HTML
ja_JP: テキストまたは HTML を入力して開始

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Status & Visibility
ja_JP: ステータスと公開状態

en: Stick to the top of the blog
ja_JP: ブログのトップに固定

en: Strikethrough
ja_JP: 取り消し線

en: Stripes
ja_JP: ストライプ

en: Styles
ja_JP: スタイル

en: Subheading (deprecated)
ja_JP: 小見出し (非推奨)

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Submit for Review
ja_JP: レビュー待ちとして送信

en: Suggestion:
ja_JP: 提案:

en: Support
ja_JP: サポート

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
ja_JP: 全幅画像はかなり大きくなる場合もありますが、画像によってはそうする価値があることもあります。

en: Switch between Visual Editor and Code Editor.
ja_JP: ビジュアルエディターとコードエディターを切り替える。

en: Switch to Draft
ja_JP: 下書きへ切り替え

en: Table
ja_JP: テーブル

en: Table Settings
ja_JP: テーブル設定

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Tag Cloud
ja_JP: タグクラウド

en: Tag Cloud Settings
ja_JP: タグクラウド設定

en: Tags help users and search engines navigate your site and find your content. Add a few keywords to describe your post.
ja_JP: タグは、サーチエンジンがユーザーをあなたのサイトへ誘導したり、ユーザーがコンテンツを探す際の助けになります。いくつかのキーワードを足して投稿の説明をしてみましょう。

en: Take Over
ja_JP: 引き継ぐ

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Template block used as a container.
ja_JP: コンテナとして使われるテンプレートブロック。

en: Template:
ja_JP: テンプレート:

en: Term
ja_JP: 項目

en: Terms
ja_JP: 項目

en: Text &amp; Headings
ja_JP: テキストと見出し

en: Text Alignment
ja_JP: テキストの配置

en: Text Color
ja_JP: テキスト色

en: Text Columns (deprecated)
ja_JP: テキストカラム (非推奨)

en: Text Link Settings
ja_JP: テキストリンク設定

en: Text Settings
ja_JP: テキスト設定

en: Text formatting
ja_JP: 書式設定

en: Thanks for testing Gutenberg!
ja_JP: Gutenberg をテストしていただき、ありがとうございます !

en: The <em>Inserter</em> Tool
ja_JP: 「挿入」ツール

en: The WordPress community
ja_JP: WordPress コミュニティ

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
ja_JP: 上は2つの画像のみのギャラリーです。フロート調整を行うことなく、魅力的な見た目のレイアウトを簡単に作成することができます。またブロックを切り替えて、ギャラリーを個別の画像へ簡単に戻すこともできます。

en: The content of your post doesn’t match the template assigned to your post type.
ja_JP: 投稿の本文は投稿タイプに割り当てられたテンプレートと一致しません。

en: The editor has encountered an unexpected error.
ja_JP: エディターで予期しないエラーが発生しました。

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
ja_JP: このエディターは、リッチな投稿や固定ページの作成を簡単にする、新しい執筆体験を生み出そうとしています。また「ブロック」によって、現在はショートコード、カスタム HTML、外部埋め込みコード自動ディスカバリー機能が実現していることをより簡単にします。

en: The excerpt is hidden.
ja_JP: 抜粋は表示されません。

en: The excerpt is visible.
ja_JP: 抜粋を表示中です。

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
ja_JP: この新しいエディターのゴールは、WordPress へのリッチコンテンツの追加をシンプルで楽しくすることです。この投稿全体が<em>コンテンツのパーツ</em>—LEGO ブロックのようなもの—により構成されており、動かしたり操作できるようになっています。カーソルを動かすと、様々なブロックが枠線と矢印とともにフォーカスされます。矢印を押すとブロックをすばやく並び替えることができ、コピー & ペーストしているうちに内容が消えてしまう恐れがありません。

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
ja_JP: 引用の​​ソースに対応する情報は、画像下のキャプションに似た別のテキストフィールドです。このため、ソースを選択、変更、または削除しても、引用自体の​​構造は保護されます。いつでも簡単に戻すことができます。

en: The last part of the URL.
ja_JP: URL の残り部分。

en: The response is not a valid JSON response.
ja_JP: 返答が正しい JSON レスポンスではありません。

en: There are no widgets available.
ja_JP: 利用可能なウィジェットがありません。

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below.
ja_JP: 以下のバージョンよりも新しい自動保存された投稿があります。

en: This block can only be used once.
ja_JP: このブロックは一度のみ使用できます。

en: This block contains unexpected or invalid content.
ja_JP: このブロックには、想定されていないか無効なコンテンツが含まれています。

en: This block has encountered an error and cannot be previewed.
ja_JP: このブロックでエラーが発生したためプレビューできません。

en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
ja_JP: このブロックは非推奨です。代わりにカラムブロックを使用してください。

en: This block is deprecated. Please use the Paragraph block instead.
ja_JP: このブロックは非推奨です。代わりに段落ブロックを使用してください。

en: This color combination may be hard for people to read. Try using a brighter background color and/or a darker text color.
ja_JP: この色の組み合わせは読みにくいため、より明るい背景色、より暗い文字色を試してください。

en: This color combination may be hard for people to read. Try using a darker background color and/or a brighter text color.
ja_JP: この色の組み合わせは読みにくいため、より暗い背景色、より明るい文字色を試してください。

en: This embed may not preserve its aspect ratio when the browser is resized.
ja_JP: この埋め込みは、ブラウザのサイズ変更時にアスペクト比を保持しない場合があります。

en: This embed will preserve its aspect ratio when the browser is resized.
ja_JP: この埋め込みは、ブラウザのサイズ変更時にアスペクト比を保持します。

en: This file exceeds the maximum upload size for this site.
ja_JP: このファイルはサイトの最大アップロードサイズを超えています。

en: This file is empty.
ja_JP: このファイルは空です。

en: This image has an empty alt attribute
ja_JP: この画像には alt 属性が指定されていません

en: This image has an empty alt attribute; its file name is %s
ja_JP: 画像に alt 属性が指定されていません。ファイル名: %s

en: This post is already being edited.
ja_JP: この投稿は現在編集中です。

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Thumbnails are cropped to align.
ja_JP: サムネイルを整列にあわせてクロップしました。

en: Thumbnails are not cropped.
ja_JP: サムネイルがクロップされていません。

en: Time
ja_JP: 時間

en: Title
ja_JP: タイトル

en: To edit the featured image, you need permission to upload media.
ja_JP: アイキャッチ画像を編集するには、メディアのアップロード権限が必要です。

en: To edit this block, you need permission to upload media.
ja_JP: このブロックを編集するには、メディアのアップロード権限が必要です。

en: Toggle to show a large initial letter.
ja_JP: 先頭文字を大きな表示に切り替えます。

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Top Toolbar
ja_JP: トップツールバー

en: Top toolbar activated
ja_JP: トップツールバーを有効化しました

en: Top toolbar deactivated
ja_JP: トップツールバーを停止しました

en: Transform To:
ja_JP: 変換:

en: Transform into:
ja_JP: 変換先:

en: Trashing failed
ja_JP: ゴミ箱に入れられません

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
ja_JP: キャプションを選択、削除、編集してみてください。画像や他のテキストを間違って選択して、表示を台無しにしないよう気を使わずに済むようになりました。

en: Type text or HTML
ja_JP: テキストまたは HTML を入力

en: URL Slug
ja_JP: URL スラッグ

en: Underline
ja_JP: 下線

en: Underline the selected text.
ja_JP: 選択したテキストに下線を付ける。

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Undo your last changes.
ja_JP: 直前の変更を取り消す。

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Unlink
ja_JP: リンクを解除

en: Unpin from toolbar
ja_JP: ツールバーへの固定解除

en: Unrecognized Block
ja_JP: 認識できないブロック

en: Untitled Reusable Block
ja_JP: 無題の再利用ブロック

en: Up and Down Arrows
ja_JP: 十字キーの上下

en: Update
ja_JP: 更新

en: Updating failed
ja_JP: 更新に失敗しました

en: Updating…
ja_JP: 更新中…

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Use URL
ja_JP: URL を使用

en: Use a post format
ja_JP: 投稿フォーマットを使用

en: Use a secure password
ja_JP: 安全なパスワードを使用

en: Use the classic WordPress editor.
ja_JP: WordPress クラシックエディターを使用します。

en: Use your arrow keys to change the base color. Move up to lighten the color, down to darken, left to decrease saturation, and right to increase saturation.
ja_JP: 矢印キーを使用して基本色を変更します。色を明るくするには上に、暗くするには下に、彩度を上げるには左に、彩度を下げるには右に動かしてください。

en: Verse
ja_JP: 詩

en: Vertical Pos.
ja_JP: 縦位置

en: Very dark gray
ja_JP: ダーク・グレー

en: Very light gray
ja_JP: ライト・グレー

en: Video
ja_JP: 動画

en: Video Settings
ja_JP: 動画設定

en: View the autosave
ja_JP: 自動保存を表示

en: Visibility
ja_JP: 公開状態

en: Visibility:
ja_JP: 公開状態:

en: Visible to everyone.
ja_JP: すべての人に表示されます。

en: Visual Editing
ja_JP: ビジュアル編集

en: Visual Editor
ja_JP: ビジュアルエディター

en: Visual editor selected
ja_JP: ビジュアルエディターを選択しました

en: Vivid cyan blue
ja_JP: 鮮やかなシアンブルー

en: Vivid green cyan
ja_JP: 鮮やかなグリーンシアン

en: Vivid red
ja_JP: レッド

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
ja_JP: 警告: リンクを挿入しましたが、エラーがある可能性があります。テストしてください。

en: Welcome to the Gutenberg Editor
ja_JP: Gutenberg エディターにようこそ

en: Welcome to the wonderful world of blocks! Click the “+” (“Add block”) button to add a new block. There are blocks available for all kinds of content: you can insert text, headings, images, lists, and lots more!
ja_JP: ブロックエディターへようこそ。新しいブロックを追加するには、"+" (ブロックを追加) ボタンをクリックしてください。テキスト、見出し、画像、リストなど、あらゆる種類のコンテンツのブロックを多数利用できます。

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
ja_JP: 現在ご覧いただいているのが<strong>テキストブロック</strong>で、すべてのブロックのうち一番基本のブロックです。テキストブロックは、投稿内を自由に移動できる独自のコントロールがついています。

en: What’s next?
ja_JP: 次の操作

en: When you’re ready, submit your work for review, and an Editor will be able to approve it for you.
ja_JP: 準備ができたらレビューをリクエストしましょう。編集者が承認して公開できます。

en: Wide Line
ja_JP: 幅広線

en: Wide width
ja_JP: 幅広

en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

en: Widgets (beta)
ja_JP: ウィジェット (ベータ)

en: Width
ja_JP: 幅

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
ja_JP: characters_including_spaces

en: Words
ja_JP: 語

en: Work without distraction
ja_JP: 気が散る要素を隠す

en: Would you like to privately publish this post now?
ja_JP: 今すぐ非公開で投稿しますか ?

en: Write HTML…
ja_JP: HTML を入力…

en: Write an excerpt (optional)
ja_JP: 抜粋を入力 (任意)

en: Write caption…
ja_JP: キャプションを入力...

en: Write citation…
ja_JP: 引用元を入力...

en: Write code…
ja_JP: コードを入力...

en: Write file name…
ja_JP: ファイル名を入力...

en: Write heading…
ja_JP: 見出しを入力...

en: Write list…
ja_JP: リストを入力...

en: Write preformatted text…
ja_JP: 整形済みテキストを入力...

en: Write quote…
ja_JP: 引用を入力...

en: Write shortcode here…
ja_JP: ショートコードをここに入力…

en: Write subheading…
ja_JP: 小見出しを入力…

en: Write title…
ja_JP: タイトルを入力...

en: Write…
ja_JP: 入力...

en: Year
ja_JP: 年

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
ja_JP: 静的または動的、装飾的またはプレーンなものなど、お好みのブロックを構築できます。こちらがプルクオートブロックです。

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
ja_JP: サイドバーのブロックインスペクターでスライダーをドラッグすると、ギャラリーのカラム数を変更できます。

en: You don't have permissions to use widgets on this site.
ja_JP: サイトでウィジェットを使用する権限がありません。

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
ja_JP: 未保存の変更があります。続行すると失われます。

en: Your site doesn’t include support for the "%s" block. You can leave this block intact or remove it entirely.
ja_JP: "%s" ブロックはサイトでサポートされていません。そのまま残すか、完全に削除してください。

en: Your site doesn’t include support for the "%s" block. You can leave this block intact, convert its content to a Custom HTML block, or remove it entirely.
ja_JP: "%s" ブロックはサイトでサポートされていません。そのまま残すか、カスタム HTML ブロックへ変換、または完全に削除してください。

en: Your site doesn’t include support for this block.
ja_JP: このブロックはサイトで未対応です。

en: Your theme uses post formats to highlight different kinds of content, like images or videos. Apply a post format to see this special styling.
ja_JP: ご利用中のテーマでは投稿フォーマットを使用し、画像や動画といった異なる種類のコンテンツをハイライトしています。投稿フォーマットを適用し、独自のスタイルを確認してください。

en: Your work will be published at the specified date and time.
ja_JP: この投稿は設定日時に公開されます。

en: You’ll find more settings for your page and blocks in the sidebar. Click the cog icon to toggle the sidebar open and closed.
ja_JP: サイドバーで、ページとブロックの詳細設定が利用可能です。歯車アイコンをクリックして、サイドバーの開閉を切り替えてください。

en: Z → A
ja_JP: タイトル

en: archive
ja_JP: アーカイブ

en: atom
ja_JP: Atom

en: audio
ja_JP: 音声

[ctx: block name]
en: More
ja_JP: 続きを読む

[ctx: block style]
en: Default
ja_JP: デフォルト

[ctx: block style]
en: Large
ja_JP: 大

[ctx: block style]
en: Squared
ja_JP: 角

[ctx: block title]
en: Classic
ja_JP: クラシック

[ctx: block title]
en: Embed
ja_JP: 埋め込み

en: blockquote
ja_JP: 引用

[ctx: blocks]
en: Most Used
ja_JP: 最も使われている

en: blog
ja_JP: ブログ

en: bullet list
ja_JP: 箇条書きリスト

[ctx: button label]
en: Convert to link
ja_JP: リンクへ変換

[ctx: button label]
en: Download
ja_JP: ダウンロード

[ctx: button label]
en: Embed
ja_JP: 埋め込み

[ctx: button label]
en: Import
ja_JP: インポート

[ctx: button label]
en: Try again
ja_JP: 再試行

[ctx: button to expand options]
en: More
ja_JP: さらに表示

[ctx: content placeholder]
en: Content…
ja_JP: コンテンツ…

en: divider
ja_JP: 区切り線

en: document
ja_JP: 文書

[ctx: editor button]
en: Left to right
ja_JP: 左から右

en: embed
ja_JP: 埋め込み

en: feed
ja_JP: フィード

en: find
ja_JP: 見つける

[ctx: font size name]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: font size name]
en: Huge
ja_JP: 特大

[ctx: font size name]
en: Large
ja_JP: 大

[ctx: font size name]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: font size name]
en: Normal
ja_JP: 標準

[ctx: font size name]
en: Small
ja_JP: 小

en: horizontal-line
ja_JP: 水平線

en: https://codex.wordpress.org/Excerpt
ja_JP: https://wpdocs.osdn.jp/%E6%8A%9C%E7%B2%8B

en: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg
ja_JP: https://ja.wordpress.org/support/plugin/gutenberg

en: image
ja_JP: 画像

en: image %1$d of %2$d in gallery
ja_JP: ギャラリー内の画像%1$d件中%2$d件

en: images
ja_JP: 画像

[ctx: imperative verb]
en: Preview
ja_JP: プレビュー

[ctx: imperative verb]
en: Resolve
ja_JP: 解決

en: is now live.
ja_JP: を公開しました。

en: is now scheduled. It will go live on
ja_JP: を予約しました。公開予定日:

[ctx: keyboard button]
en: Enter
ja_JP: 入力

en: link
ja_JP: リンク

en: media
ja_JP: メディア

en: movie
ja_JP: 動画

en: music
ja_JP: 音楽

en: next page
ja_JP: 次のページ

en: no parent
ja_JP: 親はありません

en: no title
ja_JP: タイトルはありません

[ctx: noun]
en: View
ja_JP: 表示

en: numbered list
ja_JP: 番号付きリスト

en: ordered list
ja_JP: 順序付きリスト

en: pagination
ja_JP: ページネーション

en: photo
ja_JP: 写真

en: photos
ja_JP: 写真

en: poetry
ja_JP: 詩

en: post
ja_JP: 投稿

en: posts
ja_JP: 投稿

en: recent comments
ja_JP: 最近のコメント

en: recent posts
ja_JP: 最近の投稿

en: subtitle
ja_JP: サブタイトル

[ctx: term]
en: %s added
ja_JP: %sを追加しました

[ctx: term]
en: %s removed
ja_JP: %sを削除しました

[ctx: term]
en: Remove %s
ja_JP: %sを削除

en: text
ja_JP: テキスト

en: title
ja_JP: タイトル

en: video
ja_JP: 動画
